Panerai - PAM01409
PAM01409 Luminor 1950 Chrono 44 Navy Seals
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01409 (aka: PAM01409) |
| Name: | PAM01409 Luminor 1950 Chrono 44 Navy Seals |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 562 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono PAM01409 is a limited edition of 562 pieces created in collaboration with the US Navy SEALS. This watch has an aged ('Brunito') stainless steel case, and a grey gradient dial.