Panerai - PAM01412
PAM01412 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Navy Seals
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01412 (aka: PAM01412) |
| Name: | PAM01412 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Navy Seals |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 862 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina Navy Seals reference PAM01412 has a 44.00 case made of recycled steel with an aged finish ('Brunito'), and a gradient Grey dial. This limited edition of 862 pieces was made in collaboration with the US Navy Seals.