Panerai - PAM01419
PAM01419 Luminor 1950 Chrono Carbotech 44 Navy Seals
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01419 (aka: PAM01419) |
| Name: | PAM01419 Luminor 1950 Chrono Carbotech 44 Navy Seals |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 462 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono PAM01419 is a limited edition of 462 pieces created in collaboration with the US Navy SEALS. This watch has a forged carbon case with titanium case back, and a grey gradient dial.