Panerai - PAM01438
PAM01438 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Ceramic / Tuttonero
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01438 (aka: PAM01438) |
| Name: | PAM01438 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Ceramic / Tuttonero |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor PAM01438 was introduced in 2019 as a replacement for the PAM00438. This watch has a ceramic case with titanium back, and it is fitted with a bracelet in matching ceramic.