Panerai - PAM01441
PAM01441 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Ceramic / Black / Dirty Dial
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01441 (aka: PAM01441) |
| Name: | PAM01441 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Ceramic / Black / Dirty Dial |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor PAM01441 features a ceramic case with DLC-coated titanium back, and a black 'Dirty' dial. This watch is powered by the self-winding caliber P.9011.