Panerai - PAM01441.2
PAM01441.2 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Ceramic / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01441.2 (aka: PAM014412) |
| Name: | PAM01441.2 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Ceramic / Black |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor GMT reference PAM01441.2 is an updated take on the 1441, now with a matte black 3-6-9 dial.