Panerai - PAM01467
PAM01467 Luminor 1950 44 BiTempo Stainless Steel / New York
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01467 (aka: PAM01467) |
| Name: | PAM01467 Luminor 1950 44 BiTempo Stainless Steel / New York |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 212 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor BiTempo PAM01467 New York Edition was introduced in 2023. This Panerai Luminor model sports a DLC-coated Titanium case with a Grey dial with gradient finish, and is powered by caliber P.9010/GMT - a self-winding movement with second time zone.