Panerai - PAM01498
PAM01498 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Ceramica / Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01498 (aka: PAM01498) |
| Name: | PAM01498 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Ceramica / Green |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono reference PAM01498 has a black ceramic case with titanium case back, and a Black dial. This watch is powered by caliber P.9100.