Panerai - PAM01499
PAM01499 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01499 (aka: PAM01499) |
| Name: | PAM01499 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 1499 was introduced in May of 2016 as the successor to the 499. Compared to its predecessor, the most notable changes are the upgraded movement (P.9010), the slimmer case and the blue seconds hand.