Panerai - PAM01519
PAM01519 Luminor 1950 Chrono Carbotech 44 Luna Rossa Experience
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01519 (aka: PAM01519) |
| Name: | PAM01519 Luminor 1950 Chrono Carbotech 44 Luna Rossa Experience |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Chrono reference PAM01519, introduced in 2023, created in honor of the brand' s ties with the Luna Rossa yacht racing. This watch has a ' Carbotech' and titanium case of 44.00mm, which houses the caliber P.9200, a self-winding movement with chronograph. The dial is Blue.