Panerai - PAM01523
PAM01523 Luminor 1950 42 3 Days Automatic Stainless Steel / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01523 (aka: PAM01523) |
| Name: | PAM01523 Luminor 1950 42 3 Days Automatic Stainless Steel / White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 1523 is a smaller -and thinner- version of Panerai's traditional Luminor 1950. The case measures 42mm across, at a height of 13.2mm. It is powered by the caliber P.9010. PAM 1392 has a black dial; the PAM 1523 pictured here has a bright white dial.