Panerai - PAM01529
PAM01529 Luminor Marina Carbotech Luna Rossa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01529 (aka: PAM01529) |
| Name: | PAM01529 Luminor Marina Carbotech Luna Rossa |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina Carbotech Luna Rossa PAM01529 debuted in 2023. This was has a ' Carbotech' and titanium case, paired with a blue 'Luna Rosa' dial with sunburst finish.