Panerai - PAM01537
PAM01537 Luminor 1950 42 3 Days GMT Power Reserve Automatic Stainless Steel / Black Hobnail
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01537 (aka: PAM01537) |
| Name: | PAM01537 Luminor 1950 42 3 Days GMT Power Reserve Automatic Stainless Steel / Black Hobnail |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 3 Days GMT Power Reserve PAM01537 was introduced in 2017 as a replacement for the PAM00537. Powered by caliber P.9012, the Luminor 1950 3 Days GMT Power Reserve Automatic Acciaio 42mm offers a second timezone and a power reserve indicator in addition to the hours, minutes, small seconds and date. Its case measures 42mm across. It is witted with a black dial with Paris hobnails.