Panerai - PAM01661
PAM01661 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Carbotech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01661 (aka: PAM01661) |
| Name: | PAM01661 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Carbotech |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1940 reference [WATCH_REF} has a 'Carbotech' case with titanium case back. Inside ticks the caliber P.9010, a self-winding movement with small seconds, date, and a 72-hour power reserve. The dial is Black.