Panerai - PAM01663
PAM01663 Luminor 1950 44 3 Days Fibratech Volcano Blu
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01663 (aka: PAM01663) |
| Name: | PAM01663 Luminor 1950 44 3 Days Fibratech Volcano Blu |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 270 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Panerai Luminor Marina Carbotech reference PAM01663 has a case made of Panerai's 'Fibratech', a composite which includes basalt fibre, paired with 'Carbotech' bezel and a titanium case back. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.