Panerai - PAM01700
PAM01700 Luminor 1950 Carbotech 3 Days Lab-ID
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01700 (aka: PAM01700) |
| Name: | PAM01700 Luminor 1950 Carbotech 3 Days Lab-ID |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched in 2020, the Panerai Luminor 1950 is a limited edition of 50 pieces featuring a carbon fiber case and a movement needing no lubrication. Furthermore, the dial is coated with carbon nanotubes absorbing light, resulting in an exceptionally deep black color. Made in Panerai's signature 'sandwich' style, it is highlighted by SuperLuminova.