Panerai - PAM02392
PAM02392 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM02392 (aka: PAM02392) |
| Name: | PAM02392 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina reference PAM02392 has a Stainless Steel case with a diameter of 42.00mm, which houses the self-winding caliber P.9010. The dial is Black.