Panerai - PAM36501
PAM36501 Luminor 1950 Equation of Time Tourbillon Oro Rosso L'Astronomo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM36501 (aka: PAM36501) |
| Name: | PAM36501 Luminor 1950 Equation of Time Tourbillon Oro Rosso L'Astronomo |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 36501 is the pink gold version of the regular PAM 365. It features a spectacular movement with tourbillon escapement and various astronomical indications.