Panerai - PAM36502
PAM36502 Luminor 1950 Equation of Time Tourbillon Oro Bianco L'Astronomo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM36502 (aka: PAM36502) |
| Name: | PAM36502 Luminor 1950 Equation of Time Tourbillon Oro Bianco L'Astronomo |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
White gold version of the PAM 365 / PAM 36501. The case, measuring a whopping 50mm, houses the spectacular P.2005/G movement with astronomical indications and tourbillon escapement. Contrary to its two siblings, the PAM36502 has a black dial.