Panerai - PAM00674
PAM00674 Luminor Due 45 3 Days Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00674 (aka: PAM00674) |
| Name: | PAM00674 Luminor Due 45 3 Days Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 674 was introduced in May of 2016 as one of the first members of the new Luminor Due family, which pairs signature elements of the emblematic Luminor with the sleekness of the 2012 Radiomir 1940.