Panerai - PAM00675
PAM00675 Luminor Due 45 3 Days Automatic Red Gold / Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00675 (aka: PAM00675) |
| Name: | PAM00675 Luminor Due 45 3 Days Automatic Red Gold / Grey |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 675 was introduced in May of 2016 as one of the first members of the new Luminor Due family, which pairs signature elements of the emblematic Luminor with the sleekness of the 2012 Radiomir 1940. The PAM 674 is similar yet done in stainless steel. The alloy of the gold used for the case was changed to 'Goldtech' somewhere in 2019.