Panerai - PAM00677
PAM00677 Luminor Due 42 3 Days Red Gold / Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00677 (aka: PAM00677) |
| Name: | PAM00677 Luminor Due 42 3 Days Red Gold / Grey |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
11 533 €
Maximum price
14 015 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 639 €
Closing price
12 639 €
Relative change
0,00 %
Description
The Panerai PAM 677 was introduced in 2016 as part of the first models in the new Luminor Due family. It features a red gold case and a grey dial with sunburst finish. The PAM 676 is similar though fitted with a stainless steel case and a slightly darker dial. Presumably the alloy of the gold used for the case was changed to 'Goldtech' in 2019.