Panerai - PAM00728
PAM00728 Luminor Due 42 3 Days Titanium / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00728 (aka: PAM00728) |
| Name: | PAM00728 Luminor Due 42 3 Days Titanium / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM00728 was introduced in 2017. It features a titanium case of 42mm, paired with a blue dial with sunburst finish. It is powered by caliber P.1000.