Panerai - PAM00739
PAM00739 Luminor Due 45 3 Days Automatic Acciaio / Anthracite
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00739 (aka: PAM00739) |
| Name: | PAM00739 Luminor Due 45 3 Days Automatic Acciaio / Anthracite |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 676 was introduced in 2016 as part of the first models in the new Luminor Due family. It features a stainless steel case and a black/grey dial with sunburst finish. The reference PAM00739 presented here was adde to the collection in 2017; it features a lighter dial highlighted by gold hands.