Panerai - PAM00741
PAM00741 Luminor Due 42 3 Days Red Gold / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00741 (aka: PAM00741) |
| Name: | PAM00741 Luminor Due 42 3 Days Red Gold / White |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM00741 was introduced in 2017. It features a rose gold case of 42mm, paired with a white dial with blue numerals. Presumably the alloy of the gold used for the case was changed to 'Goldtech' in 2019.