Panerai - PAM00752
PAM00752 Luminor Due 45 3 Days Automatic Oro Rosso / Cortina
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00752 (aka: PAM00752) |
| Name: | PAM00752 Luminor Due 45 3 Days Automatic Oro Rosso / Cortina |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 45 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM00752 is a limited edition of 10 pieces created in honor of the 45th anniversary of Singapore jeweler Cortina Watch. It is powered by a skeletonized version of caliber P.4000.