Panerai - PAM00755
PAM00755 Luminor Due 38 Automatic Stainless Steel / Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00755 (aka: PAM00755) |
| Name: | PAM00755 Luminor Due 38 Automatic Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 was introduced at SIHH 2018. The case of this watch measures 38mm across, making it the smallest Panerai to date. Reference PAM00755 has a stainless steel case and a anthracite grey dial. Exists with both OP XXXIV as wel as the updated P.900 movement.