Panerai - PAM00756
PAM00756 Luminor Due 38 Automatic Red Gold / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00756 (aka: PAM00756) |
| Name: | PAM00756 Luminor Due 38 Automatic Red Gold / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 was introduced at SIHH 2018. The case of this watch measures 38mm across, making it the smallest Panerai to date. Reference PAM00756 has a red gold case and a white dial. Presumably the alloy of the gold used for the case was changed to 'Goldtech' in 2019.