Panerai - PAM00906
PAM00906 Luminor Due 42 3 Days Date Stainless Steel / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00906 (aka: PAM00906) |
| Name: | PAM00906 Luminor Due 42 3 Days Date Stainless Steel / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM00906 was introduced at SIHH 2018. It features a stainless steel case and an white dial with blue numerals. It is motivated by the OP XXXIV caliber.