Panerai - PAM00908
PAM00908 Luminor Due 38 Automatic Oro Rosso / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00908 (aka: PAM00908) |
| Name: | PAM00908 Luminor Due 38 Automatic Oro Rosso / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 was introduced at SIHH 2018. The case of this watch measures 38mm across, making it the smallest Panerai to date. Reference PAM00908 has a red gold case and a black dial with sunburst finish. The back is engraved with the Chinese FU symbol, evoking good luck, long life, happiness and prosperity.