Panerai - PAM00943
PAM00943 Luminor Due 45 3 Days Automatic Date Stainless Steel / Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00943 (aka: PAM00943) |
| Name: | PAM00943 Luminor Due 45 3 Days Automatic Date Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM00943 was introduced at SIHH 2018. It features a stainless steel case of 45mm, which is paired with an anthracite dial with sunburst finish.