Panerai - PAM00944
PAM00944 Luminor Due 45 3 Days GMT Power Reserve Automatic Stainless Steel / Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM00944 (aka: PAM00944) |
| Name: | PAM00944 Luminor Due 45 3 Days GMT Power Reserve Automatic Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor PAM00944 was introduced at SIHH 2018. It features a stainless steel case and an anthracite dial with sunburst finish. It is motivated by caliber P.4002 and as such indicates the hours, minutes, small seconds, date, GMT, and power reserve.