Panerai - PAM01029
PAM01029 Luminor Due 38 Automatic Red Gold / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01029 (aka: PAM01029) |
| Name: | PAM01029 Luminor Due 38 Automatic Red Gold / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM01029 has a red gold case of 38mm and a black dial with sunburst finish. This watch is powered by the self-winding caliber OP XXXIV. Presumably the alloy of the gold used for the case was changed to 'Goldtech' in 2019. Exists with both OP XXXIV as wel as the updated P.900 movement.