Panerai - PAM01041
PAM01041 Luminor Due 42 Automatic Goldtech / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01041 (aka: PAM01041) |
| Name: | PAM01041 Luminor Due 42 Automatic Goldtech / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due reference PAM01041, introduced in 2019, has a cushion-shaped case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber P.900. The dial is Black.