Panerai - PAM01182
PAM01182 Luminor Due 38 Automatic Goldtech TuttoOro / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01182 (aka: PAM01182) |
| Name: | PAM01182 Luminor Due 38 Automatic Goldtech TuttoOro / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due reference PAM01182, introduced in 2022, has a cushion-shaped case of 38.00mm, which houses the self-winding caliber P.900. The dial is Blue. Both case and bracelet are made of Goldtech.