Panerai - PAM01248
PAM01248 Luminor Due 38 Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01248 (aka: PAM01248) |
| Name: | PAM01248 Luminor Due 38 Automatic Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 PAM01248, introduced in 2022, has a Stainless Steel case of 38.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber P.900.