Panerai - PAM01280
PAM01280 Luminor Piccolo Due 38 Automatic Goldtech MadrePerla
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01280 (aka: PAM01280) |
| Name: | PAM01280 Luminor Piccolo Due 38 Automatic Goldtech MadrePerla |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due reference PAM01280, introduced in 2021, has a cushion-shaped case of 38.00mm, which houses the self-winding caliber P.900. The dial is White mother-of-pearl.