Panerai - PAM01309
PAM01309 Luminor Due Pastello 38 Automatic / Light Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01309 (aka: PAM01309) |
| Name: | PAM01309 Luminor Due Pastello 38 Automatic / Light Blue |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 was introduced at SIHH 2018. The case of this watch measures 38mm across, making it the smallest Panerai to date. De Panerai Luminor Due reference PAM01309 was added to the line-up in 2023 as part of a series with pastel shade dials. This Luminor Due has a Blue dial with a slight horizontal gradient..