Panerai - PAM01311
PAM01311 Luminor Due Pastello 38 Automatic / Light Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01311 (aka: PAM01311) |
| Name: | PAM01311 Luminor Due Pastello 38 Automatic / Light Green |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 was introduced at SIHH 2018. The case of this watch measures 38mm across, making it the smallest Panerai to date. De Panerai Luminor Due reference PAM01311 was added to the line-up in 2023 as part of a series with pastel shade dials. This Luminor Due has a Green dial with a slight horizontal gradient..