Panerai - PAM01423
PAM01423 Luminor Due 42 Automatic Yellow Gold / Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01423 (aka: PAM01423) |
| Name: | PAM01423 Luminor Due 42 Automatic Yellow Gold / Green |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM01423 was introduced in 2019. This watch features a Yellow Gold case and a Green dial. It is powered by the self-winding caliber P.900.