Panerai - PAM01424
PAM01424 Luminor Due 42 3 Days Date Stainless Steel / Burgundy
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01424 (aka: PAM01424) |
| Name: | PAM01424 Luminor Due 42 3 Days Date Stainless Steel / Burgundy |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 42 PAM01424, introduced in 2018, has a Stainless Steel case of 42.00mm and a Red dial. This watch is powered by caliber P.900.