Panerai - PAM01425
PAM01425 Luminor Due 38 Automatic Stainless Steel / White / Prada-ReNylon
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor Due |
| Reference: | PAM01425 (aka: PAM01425) |
| Name: | PAM01425 Luminor Due 38 Automatic Stainless Steel / White / Prada-ReNylon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due 38 was introduced at SIHH 2018. The case of this watch measures 38mm across, making it the smallest Panerai to date. De Panerai Luminor Due reference PAM01425 was added to the line-up in 2023. This watch has a Stainless Steel case and a White dial.