Panerai - PAM00001 Firenze
PAM00001 Firenze Luminor Marina Firenze Boutique 001
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor |
| Reference: | PAM00001 Firenze (aka: PAM00001 Firenze) |
| Name: | PAM00001 Firenze Luminor Marina Firenze Boutique 001 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 00001 Firenze was created for the Florence Panerai boutique. It features a stainless steel case and a black dial, sporting the words 'Luminor Marina' at 12 and 'Panerai Firenze' at 6. it is not a limited edition per sé, although production will be limited and the watch is only available in Florence. The case back is engraved with the image of the original boutique.