Panerai - PAM00028 Re-Run
PAM00028 Re-Run Luminor Power Reserve PVD Re-Run
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor |
| Reference: | PAM00028 Re-Run (aka: PAM00028 Re-Run) |
| Name: | PAM00028 Re-Run Luminor Power Reserve PVD Re-Run |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 28 Luminor Power reserve was introduced in 2009 as an homage to the original 28. It features a stainless steel PVD-coated case and a black hobnail dial. The movement is ETA with a Soprod module.