Panerai - PAM00029
PAM00029 Luminor GMT Tuxedo
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An homage to the original PAM 29, the version pictured was released in 2010 as a limited edition of 1000 pieces. It features the distinct striped dial and engraved bezel.