Panerai - PAM00045
PAM00045 Luminor Chrono 2000
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 1999 Panerai Luminor Chrono 2000 PAM 45 was a limited edition of 100 pieces. It uses a 40mm case in white gold. Its black dial has a pattern of PANERAI 2000 in relief. it is powered by the Panerai OP V movement based on a Piquet ebauche.