Panerai - PAM00060
PAM00060 Luminor Chrono Flyback
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2000 Panerai Luminor Chrono Flyback PAM 60 was a limited edition of 300 peices with a so-called 'Panda' dial. It is powered by caliber OP VI, a flyback chronograph movement based on the famous Zenith El Primero. The bracelet is made of links of titanium and stainless steel, the design of which is based on the crown protector.