Panerai - PAM00076
PAM00076 Luminor Blackseal
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2002 Luminor Blackseal has a case similar to that of the Purdey pieces - its dial is protected by a lid. The lid is engraved with two frogmen riding the infamous Maiale torpedo. The lid is made of stainless steel.