Panerai - PAM00092
PAM00092 Luminor Arktos
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor Arktos was introduced in 2004 to celebrate the 2002-2004 'Arktos' expedition, in which Mike Horn made a 20.000 km trip around the world on the Artic circle without the use of motorized transport. The uni-directional bezel is engraved with the cardinal points.