Panerai - PAM00108
PAM00108 Luminor Chrono Automatic AMG
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2002 Luminor Chrono Automatic AMG has a case and bracelet in a mix of titanium and stainless steel. It is powered by OP IV, a caliber based on the Zenith El Primero movement. The Arabic numerals on the dial are done in typical Mercedes-AMG font.